Vieme, akú vodu pijeme?

Termín pitný režim je známy snáď každému. Čistá pitná voda je základom zdravia pre každého z nás. Ale vieme skutočne, čo pijeme? Keď si napustíme vodu do pohára, zdá sa nám väčšinou čistá a zdravá. Ale bohužiaľ to tak často krát nie je. Voda obsahuje celý rad chemikálií. Pitnú vodu, jej zdravotnú bezpečnosť a kvalitu definuje zákon, sú stanovené požiadavky na jej kvalitu, ale kým sa voda dostane až k nášmu kohútiku, prechádza cez potrubia, ktoré sú znečistené, neudržiavané a aj poškodené. Je upravovaná chemickými prípravkami, ktoré likvidujú prípadné baktérie a vírusy.

Chlór vo vode

Chlór

Môžeme povedať, že chlór je dobrý sluha, ale zlý pán. Účinne pomáha likvidovať nebezpečné mikroorganizmy, ale zároveň veľmi zle vplýva na organizmus. Sú stanovené limity pre obsah chlóru vo vode, ale vo väčšine prípadov bývajú prekročené. Určite každý dobre pozná chlórový pach vody. Voda by mala byť bez chuti, vône či zápachu a mala by byť číra.

Spôsobuje vysušovanie pokožky pri sprchovaní. Póry sa pri sprchovaní otvárajú a nasávajú chlór ako špongia. Dokonca sa uvoľňuje v pare vo forme jedovatého chloroformu, čím útočí na naše pľúca. Zvlášť ohrozený sú ľudia so zníženou imunitou, malé deti a batoľatá, starí ľudia…

Ako získať čistú vodu?

Dnes je k dispozícií celý rad riešení. Ale ako sa vraví ,,v prvom rade je treba poznať nepriateľa,,. Záleží na tom, či chceme ošetriť vodu mestskú, alebo studňovú. Na základe rozboru vody určiť nadmerné množstvá chemický prvkov, zlúčenín alebo mikroorganizmov.

Určite sa oplatí zaoberať sa tým čo pijeme a akú vodu používame v domácnosti. Táto problematika je obsiahla, radi Vám poradíme. Obráťte sa na odborníkov.

Je potrebné upravovať vodu zo studne? co pijeme

Viac ako 80% studní na Slovensku nespĺňa základné zdravotné kritériá. V praxi sa často stretávame s tým, že ľudia považujú svoju vodu zo studne za výbornú, lebo je podľa nich čistá, priehľadná a ich starí rodičia ju predsa pili celé roky, a dožili sa vysokého veku.  Ale časy sa bohužiaľ zmenili. Táto voda obsahuje často veľké množstvo baktérií spôsobujúcich tráviace problémy, dusičnanov, nečistôt (piesok, hlina…) a spravidla býva veľmi tvrdá.

Netreba preceňovať kvalitu vody z vlastnej studne, veľké nebezpečenstvo hrozí hlavne v rodinách s malými deťmi.